Siemię lniane na zaparcia

W dzisiejszych czasach zaparcia należą do coraz częściej występujących zaburzeń przewodu pokarmowego. Być może również Twoim problemem jest niezbyt częste, utrudnione, a do tego zazwyczaj związane z bólem oddawanie stolca. Jeśli tak, wiesz na pewno, że zwalczenie tej dolegliwości nie jest takie proste.

Do pierwszych objawów zaparć zaliczyć można bardzo twardy stolec, którego oddawanie wiąże się z dużym wysiłkiem i bólem. Do pozostałych, mniej charakterystycznych objawów należą:

 • mdłości,
 • zawroty głowy,
 • wzdęcia,
 • odczuwanie parcia na brzuch,
 • odbijanie,
 • odczuwanie niepełnego wypróżnienia,
 • brak łaknienia.

Czym jest siemię lniane?

Nasiona lnu, czyli siemię lniane, to bardzo cenny surowiec leczniczy i jeden z popularniejszych środków medycyny naturalnej. Są to niewielkie, płaskie, szarobrązowej nasiona. Podczas kontaktu z wodą zmieniają swój kolor na ciemnobrązowy i kilkukrotnie zwiększają swoja objętość, otaczając się równocześnie znaczną ilością śluzu.

Właściwości zdrowotne

Poza tym, że zawiera wiele związków śluzowych, siemię lniane cechuje się także znaczną zawartością innych składników:

 • związków białkowych,
 • tłustego oleju,
 • kwasów organicznych, takich jak kwas askorbinowy,
 • a także enzymów i związków mineralnych (żelazo, magnez i cynk).

W oleju lnianym znajdziesz dodatkowo glicerydy kwasów nienasyconych, fitosterole i witaminę E.

Jeśli będziesz spożywać siemię lniane systematycznie, Twój organizm będzie Ci wdzięczny.

 • Pomoże Ci to zapobiegać miażdżycy.
 • Ograniczy wchłanianie szkodliwego cholesterolu.
 • Pobudzi perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom.
 • Wspomoże także usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.

Mocno rozdrobnione nasiona lnu po spęcznieniu pod wpływem wody stanowią bardzo skuteczny, łagodnie działający środek przeczyszczający. Szczególnie przydaje się on w żywieniu osób starszych.

Jeśli spożywasz siemię lniane, nie musisz obawiać się uczulenia, ponieważ produkt ten jest bardzo łagodny dla organizmu. Dowód? Poleca się go nawet kobietom w ciąży i małym dzieciom!

Siemię lniane jako środek na zaparcia

Siemię lniane jest doskonałym środkiem zapobiegawczym i pomocnym w walce z zaparciami. A jak działa na Twój organizm? Po spożyciu nasion pęcznieją one w Twoim przewodzie pokarmowym i napierają na ściany jelita, co pobudza je do pracy. Uwolnione z ziarenek substancje nie tylko regulują wypróżnianie, ale także pomagają chronić i regenerować śluzówkę Twojego przewodu pokarmowego.

Zastosowanie

Siemię lniane możesz spożywać w postaci całych lub rozgniecionych ziaren. Dosyć popularny jest także wywar lub dodawanie zmielonych ziaren do potraw, na przykład sałatek. Nie obawiaj się, że zepsujesz smak swoich posiłków – siemię lniane praktycznie nie ma smaku, tylko w zmielonej postaci można wyczuć delikatny gorzkawy posmak.

Siemię lniane możesz też spożywać w postaci herbatki. Łyżkę zmielonych ziaren lnu zalej 250 ml zimnej wody i odstaw na pół godziny, a mniej więcej co 10 minut zamieszaj.  Następnie odcedź napar i lekko go podgrzej. Tak przygotowaną herbatkę popijaj dwa razy dziennie.

Trochę rzadziej można spotkać „sezamki” z ziaren lnu. To ciekawy pomysł na urozmaicenie diety. Aby je przygotować, podgrzej dwie łyżki siemienia na patelni bez tłuszczu, a następnie rozgrzane już nasiona wymieszaj z miodem i ostudź.

Jeśli chcesz podać len małym dzieciom, dodawaj siemię do mleka lub innego dania, które mu serwujesz.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>