Babka płesznik na zaparcia

Babka płesznik jest znana szczególnie na Bliskim Wschodzie. To roślina ceniona zwłaszcza ze względu na jej dobroczynne właściwości lecznicze oraz dlatego, że stanowi doskonałe źródło błonnika. Obecnie coraz częściej występuje w syropach i tabletkach na kaszel, stosuje się ją też podczas odchudzania.

Nasiona babki płesznik

Nasiona tej rośliny składają się przede wszystkim z substancji śluzowych, białek, kwaśnych odmian skrobi, tłuszczu, alkaloidów i fitosteroli, a także garbników i flawonoidów – substancje te mają korzystny wpływ na pracę przewodu pokarmowego i cały organizm.

Nasiona babki płesznik są ciemnobrązowe i mają błyszczącą powierzchnię. U większości z nich przez środek przebiega podłużna bruzda. W Polsce możesz kupić produkty składające się w 100% z żywych nasion babki płesznik. Po namoczeniu silnie pęcznieją i pokrywają się znaczną ilością galaretowatego śluzu.

Właściwości lecznicze

Babka płesznik pomaga zapobiegać zaparciom atonicznym i przejściowym nieżytom żołądka, a także leczyć te dolegliwości. Jej łupiny doskonale chłoną znaczne ilości wody, które potrafią przekraczać jej własną objętość. W wodzie uwalniają się śluzy tworzące żel ułatwiający przesuwanie się mas zalegających w jelicie grubym. Dlatego babka płesznik może Cię chronić przed rozwojem chorobotwórczych bakterii i przed nowotworami. Zastosowanie babki jest szczególnie wskazane, jeśli masz wrażliwe jelita, gdyż cały proces nie powoduje otarć ścian jelit. Ponadto spożywanie preparatów z nasiona babki płesznik dobrze wpływa na ilość dobroczynnych bakterii w jelitach i dostarcza wiele dietetycznego błonnika. Roślina działa również oczyszczająco, wiąże toksyny oraz szkodliwe substancje przemiany materii, co skutecznie obniża poziom cholesterolu.

Na pewno zainteresuje Cię działanie babki płesznik zwłaszcza jeżeli się odchudzasz. Dzięki swoim właściwościom żelującym i pęczniejącym doskonale ogranicza ona apetyt i daje uczucie sytości!

Kiedy można mówić o zaparciach?

Za normalną częstotliwość wypróżnień przyjmuje się od 3 razy dziennie do 3 razy na tydzień. Pamiętaj jednak, że częstotliwość oddawania stolca u ludzi zdrowych jest bardzo zróżnicowana. O zaparciu można mówić, gdy odwiedzasz toaletę rzadziej niż 3 razy tygodniowo, a przy oddawaniu stolca odczuwasz znaczny wysiłek, ból oraz uczucie niepełnego wypróżnienia.

Kiedy stosowanie babki płesznik jest zabronione?

Nie stosuj nasion babki płesznik:

  • przy nadwrażliwości na tę roślinę,
  • w stanach skurczowych i przy niedrożności jelit,
  • przy bólach brzucha o nieznanym podłożu,
  • przy wymiotach oraz nudnościach.

Na początku możesz mieć wzdęcia i uczucie pełności, jednak jeśli będziesz stosować preparaty z babki płesznik regularnie, objawy te stopniowo ustąpią.

Jak stosować nasiona?

Nasiona babki płesznik mogą stosować wszyscy powyżej 12 lat. Zalej wodą mlekiem, sokiem lub innym płynem od 2,5 do 7,5 łyżeczki nasion , następnie wymieszaj i od razu wypij. Nasiona możesz również po prostu połknąć, a następnie popić.

Kiedy stosujesz nasiona, pamiętaj, żeby pić odpowiednio dużo płynów, gdyż w przeciwnym razie możesz osiągnąć efekt przeciwny od zamierzonego, szczególnie w leczeniu zaparć. Twój stolec stanie się jeszcze twardszy, zbity i odwodniony, a problemy związane z wypróżnianiem znacznie się pogłębią. Jeśli jednak będziesz pamiętać o naszych radach, możesz bardzo łatwo pozbyć się problemów na długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>