Zaparcia u osób w wieku podeszłym

Im człowiek starszy, tym bardziej lubi czepiać się jego zatwardzenie. Dlaczego? Tkanki wiotczeją, narządy miednicy opadają, ściany odbytnicy tracą na swej elastyczności, a jak do tego dojdzie zła dieta i zbyt mała ilość wypijanych płynów, o lekach nie wspominając… Efekt zaparcia murowany. Jak wygląda leczenie zaparć w tym wieku?

Wraz z biegiem lat z zmienia się również układ pokarmowy, nerwowy, endokrynny (wydzielania wewnętrznego) i naczyniowy. U osób starszych znacząco spada aktywność wydzielania gruczołów dokrewnych, przez co dochodzi również do spadku aktywności psychicznej i fizycznej. Czasami towarzyszą temu dolegliwości jelita grubego i odbytnicy.

Mniej ruchu, to większe ryzyko zatwardzenia. Ponadto na zaparcia cierpią głównie kobiety.

Jak zdiagnozować zatwardzenie?

W przypadku osób w podeszłym wieku cierpiących na przewlekłe zaparcia przeprowadza się wywiad lekarski, którego celem jest zebranie informacji dotyczących chorób współistniejących, a także stosowanych leków. Następnie wykonuje się badanie fizykalne, które polega na ocenie jamy brzusznej oraz krocza w spoczynku, a także podczas parcia. W celu dokładnej diagnostyki przeprowadza się również badanie per rectum oraz badania morfologiczne, a także biochemiczne krwi obwodowej. Przy objawach alarmowych zleca się kolonoskopię. Jeśli zatwardzenie okazuje się wynikiem wolnego pasażu treści pokarmowych lub zaburzeń defekacji konieczne jest wykonanie specjalnych testów diagnostycznych. Pozwolą one na ocenę czasu pasażu okrężniczego, a także funkcji dna miednicy.

Przyjmowanie leków a leczenie zatwardzenia

Często zdarza się, że osobom cierpiącym na zaparcia towarzysza różne poważne choroby neurologiczne, do których zaliczamy chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona i otępienie starcze oraz endokrynologiczne np. niedoczynność tarczycy.

Większość osób w podeszłym wieku przyjmuje duże ilości leków, które spowalniają prace jelit. W wyniku zaparć tworzą się tak zwane kamienie kałowe, czyli niedostatecznie uwodnione twarde i zbite kawałki stolca. Czasami zdarza się, że suche masy kałowe zatykają jelito, przez co może wystąpić niedrożność jelita grubego.

Przed rozpoczęciem leczenia zaparć ważne jest przeprowadzenie odpowiednich badań, które wykażą, czy to oby na pewno zatwardzenie, a nie inna, poważniejsza choroba.

U osób starszych leczenie oparte jest na zaplanowaniu odpowiedniej diety bogatej w błonnik oraz zwiększeniu ilości spożywanych płynów. Jeśli zastosowanie diety nie przyniesie oczekiwanych skutków, to w takich sytuacjach stosuje się leki przeczyszczające. Ważne jest, aby nie nadużywać tego rodzaju leków, bo mogą one w nadmiarze doprowadzić do przebarwienia błony śluzowej jelita.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>